Skuteczne opisy produktów na Amazon – czyli jakie?

Czas czytania: 4 min

Skuteczne opisy produktów na Amazon – czyli jakie?
Skuteczne opisy produktów na Amazon – czyli jakie?

W marcu 2021 roku Amazon oficjalnie wszedł na polski rynek. Obecnie, po ponad roku od uruchomienia lokalnej wersji, widać, że platforma zadomowiła się w naszym kraju. Dla konsumentów stanowi ona dobrą konkurencję dla Allegro, a dla firm - nowy kanał dotarcia do klientów. Aby jednak rzeczywiście wykorzystać potencjał Amazona sprzedawcy muszą pamiętać o jednym: skutecznym opisie produktu.


Jakie wytyczne powinien spełniać dobry tekst na marketplace Amazon? Jakie są niezbędne elementy w karcie produktu? A przede wszystkim: jak sprawić, żeby opis był skuteczny?

Dobry listing na Amazon – wytyczne

Dobry opis produktu to podstawa sprzedaży w internecie. To dzięki niemu klient ma możliwość poznania wszystkich szczegółów danego przedmiotu, bez konieczności oglądania go na żywo. Opis jest również bardzo istotny z punktu widzenia wyszukiwarek. Umiejętne użycie słów kluczowych pozwoli na szybsze odnalezienie oferty oraz wyświetlanie jej na wyższych pozycjach w wynikach. Ma to duże znaczenie zwłaszcza przy platformach sprzedażowych typu marketplace, na których większość użytkowników korzysta z kilku pierwszych stron wyników wyszukiwania.

Karta produktu na platformie Amazon składa się z tytułu, zdjęć, szczegółowego opisu oraz pięciu krótkich bullet pointów. Przyjrzyjmy się każdemu z poszczególnych elementów.

I. Odpowiedni tytuł na Amazon

Tytuł to podstawowa informacja o produkcie i pierwszy element, który zauważa klient. Musi zawierać główne słowo kluczowe lub kombinację kilku. Przy ustalaniu odpowiedniej frazy warto zastanowić się, co mógłby wpisać klient, żeby trafić na nasz produkt. Oprócz słowa kluczowego w tytule musi się znaleźć informacja o producencie lub marce, modelu oraz cechach głównych danego produktu.

Na szczęście tytuł, w porównaniu do wytycznych Allegro, może mieć aż 200 zzs, co z pewnością jest pomocne w zawieraniu wszystkich informacji. Ważną zasadą tytułów na Amazonie jest również zachowanie wielkich liter przy wszystkich słowach tytułu – wyjątek stanowią tutaj spójniki i przyimki jak np. z, dla, o, bez itp. Zabronione jest również używanie słów nawiązujących do specjalnych ofert (jak np. hit, okazja), oraz nazw marek niezwiązanych z produktem (np. szafka nie IKEA).

Jak powinien wyglądać tytuł listingu na Amazon? Oto nasza krótka ściągawka:

Producent/Marka + Nazwa Produktu + Model + Cecha + Dodatkowe Słowa Kluczowe

Dobry tytuł zachęci klienta do kliknięcia w naszą ofertę, co będzie pierwszym krokiem w kierunku sprzedaży. Warto zadbać o to, by był on zachęcający i przykuwał uwagę, a przy tym przedstawiał podstawowe informacje o produkcie.

II. Bullet points, czyli najważniejsze cechy produktu

Drugim ważnym elementem listingu na Amazon są tzw. bullet points. Są to dodatkowe informacje, znajdujące się tuż pod tytułem. Za pomocą pięciu wypunktowań możemy przedstawić najważniejsze cechy i zalety danego produktu. Informacje muszą być krótkie i zwięzłe, ponieważ maksymalna dopuszczalna liczba znaków przy jednym wypunktowaniu to 500. Warto podkreślić, że optymalna ilość znaków to ok. 100-250 dla każdego punktu – dzięki zachowaniu takiej długości nie znudzimy odbiorcy zbyt wieloma informacjami.

Bullet points, zaraz po zdjęciu i tytule, stanowią podstawowy element komunikacji z potencjalnym klientem. Warto podkreślić w nich najważniejsze zalety produktu oraz korzyści z jego zakupu. Nie należy również zapominać o słowach kluczowych, które będą miały wpływ na wyświetlanie się wyniku w wyszukiwarce.

III. Zdjęcia produktu

Amazon, dbając również o wizualną stronę oferty, określa dokładne kryteria, jakie muszą spełniać załączone zdjęcia. Listing powinien zawierać od pięciu do siedmiu różnych wizualizacji produktu. Zdjęcia muszą być dobrej jakości, a przedstawiony na nich przedmiot wyraźny i dobrze oświetlony. Warto również przedstawić dany produkt w użyciu, w aranżacji, pokazać sposób jego pakowania lub przechowywania.

Wizualizacja to jedyna okazja klienta do zapoznania się z wyglądem produktu przed jego zakupem. Większość klientów to wzrokowcy i dobre przedstawienie często oznacza dla nich dobry jakościowo przedmiot. Odpowiednie zdjęcia mogą pobudzić wyobraźnię odbiorcy, a dzięki temu wpłynąć pozytywnie na decyzję zakupową.

IV. Właściwy opis produktu i jego parametry techniczne

Ostatnim równie ważnym elementem listingu na Amazon jest opis produktu. Stanowi rozwinięcie cech i korzyści, wymienionych wcześniej w bullet point. Głównym zadaniem opisu jest pokazanie funkcji produktu oraz jego zalet, przedstawienie go w sposób, który zachęci klienta do zakupu. Przy jego tworzeniu warto sięgnąć do komentarzy przy podobnych produktach lub bezpośrednio u konkurencji. Dzięki nim dowiesz się, jakie informacje są ważne i na co zwracają uwagę kupujący. Nie należy również zapominać o słowach kluczowych, które będą mieć wpływ na wyświetlanie się oferty w wyszukiwarkach.

Drugim elementem opisu są dodatkowe parametry produktu, takie jak waga, wymiary, detale techniczne itp. Zależą one głównie od rodzaju produktu. Warto podać jak najwięcej danych, aby klient posiadał maksymalną ilość informacji, które mogą wpłynąć na decyzję zakupową. Cechy dodatkowe wpływają również na pozycjonowanie strony i ułatwiają filtrowanie oferty.

Aby opis był skuteczny, musi być przede wszystkim czytelny i napisały zrozumiałym językiem. Treść powinna być ciekawa, ale również zwięzła, zachęcająca do czytania. Maksymalna długość opisu to 2000 zzs. Warto podkreślić w nim użyteczność przedmiotu oraz korzyści, jakie płyną z jego nabycia.

Skuteczny opis produktu na Amazon

Dobra karta produktu na Amazonie wymaga trochę czasu i stosowania się do wytycznych, jednak w dłuższej perspektywie będzie przynosić wiele korzyści. Im więcej podanych informacji, tym mniej ewentualnych pytań i zwrotów, a więcej zadowolonych klientów. Każdy z elementów listingu musi być dopracowany, podane informacje prawdziwe, a treści przyjemne i łatwe w odbiorze.

Należy również pamiętać, że karta produktu musi być przygotowana w języku danego marketplace. Jeżeli chcesz sprzedawać na kilku różnych rynkach, zadbaj o to, żeby oferta była zrozumiała dla odbiorców danego kraju. Rynki poszczególnych krajów różnią się od siebie, dlatego warto dopasować ofertę do danego odbiorcy nie tylko pod względem językowym, ale również biorąc pod uwagę zachowania konsumenckie.


Jeśli zależy Ci na dobrych listingach, sprawdź naszą ofertę opisów produktów na marketplace. Przygotujemy skuteczne opisy dostosowane do wymogów Amazona w każdym języku – również w tym, którego potrzebujesz.



avatar

Joanna

...



Oceń artykuł:

   

Liczba akapitów: 24 • Liczba zdań: 68 • Liczba słów: 854






animacja blog o copywritingu, tłumaczeniach, seo, stronach internetowych, e-commerce, marketplace

Przeczytaj więcej:


wróć na bloga

wróć na stronę

skontaktuj się z nami