Content w duchu zero waste. Czym jest recykling treści?
Czas czytania: 3 min


Content w duchu zero waste. Czym jest recykling treści?

Zero waste to nie tylko jeden z przodujących lifestylowych trendów na świecie. Recykling jest bardzo mocno obecny w świecie content marketingu. Czym jest i dlaczego warto go wdrożyć w strategii komunikacji?


Spis treści:

Sezon urlopowy w branży kreatywnej bardzo często nie sprzyja produktywności. To czas, w którym ze względu na wyjazdy mamy mniej czasu na realizację bieżących zadań i nie ma co ukrywać: wyjątkowo nie sypiemy pomysłami jak z rękawa. Dlatego to dobry moment, żeby odkurzyć starsze, być może nieco zapomniane treści, i wdrożyć recykling treści. Co kryje się pod tym pojęciem?

Recykling treści to nic innego jak ponowne wykorzystanie contentu, który już stworzyliśmy, poprzez jego odświeżenie, aktualizację lub zmianę formatu. Co bardzo ważne - i należy to bardzo mocno podkreślić - recykling nie jest duplikacją treści. Kopiowanie treści 1:1 i przedstawianie ich jako nowych nie spodoba się ani robotom Google ani Twoim odbiorcom.

Trzy razy TAK! Jakie są korzyści recyklingu treści?

Wykorzystanie starych treści ma wiele zalet. Przyjrzyjmy się im bliżej.

  • Nowe pomysły

Przede wszystkim szybko i dosyć łatwo znajdziesz pomysły na nowe treści na Twojej stronie internetowej lub w kanałach social media. To szczególnie cenne, kiedy brakuje nam czasu lub głów do regularnych sesji brainstorminowych. Pomysły na przerobienie jednego typu contentu to właściwie gotowa strategia komunikacji na pewien czas.

  • Nowi czytelnicy

Odświeżenie contentu jest dużą szansą na przyciągnięcie na Twoją stronę nowych czytelników. Wykorzystując potencjał różnych form contentu być może sprawisz, że Ci, którzy preferują treści video, chętniej je obejrzą niż przeczytają tekst, a z kolei słuchowcy prędzej zainteresują się na przykład podcastem. Poza tym osoby, które są Twoimi czytelnikami od niedawna, będą miały szansę na zapoznanie z wartościowymi, ale do tej pory jednak nieco zapomnianymi treściami.

  • Pozycjonowanie strony

I na koniec wydawać by się mogło koronny argument — SEO. Nie ma co ukrywać, roboty Google wspierają serwisy, na których treści są stale aktualizowane i rozbudowywane. To szansa dla Ciebie i dla Twojego biznesu!

Recykling treści — jak zacząć?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie treści powinniśmy odświeżać. Przede wszystkim będą to teksty ponadczasowe (tzw. evergreeny). Treści poradnikowe, odpowiadające na najczęściej pojawiające się pytania. W skrócie: to, co się klika. Drugim typem contentu, który warto poddać recyklingowi są teksty pojawiające się cyklicznie, aktualne o danej porze roku, jak “popularne kierunki na wakacje” latem, “jak ogrzać dom” jesienią czy “10 pomysłów na świąteczne prezenty” zimą. Brzmi banalnie, ale — mówiąc kolokwialnie - takie teksty naprawdę się klikają.

W selekcji wspomnianych wcześniej evergreenów pomogą Ci narzędzia analityczne jak Google Analytics. Za pomocą kilku kliknięć jesteśmy w stanie zorientować się, który artykuł na blogu miał najwięcej wyświetleń, a który sprawił, że czytelnicy zostali na niej na dłużej. To jasny sygnał, które teksty wymagają odświeżenia. A może zauważyłeś, że pewne teksty wyjątkowo źle się wyświetlają? To szansa, aby nad nimi popracować i je ulepszyć. Tak, aby jeszcze raz, tym razem skuteczniej, zachęcić czytelników do ich lektury.

Trzy sprawdzone sposoby na recykling treści

Skoro wiesz już, jak zacząć to czas zastanowić się nad najlepszymi sposobami na ponowne wykorzystanie archiwalnych tekstów. Co możesz więc zrobić z już istniejącymi treściami?

  • Rozbudowanie tekstu pod SEO

Zdecydowanie jest to jeden z najbardziej popularnych sposób. Na pewno masz na swojej stronie wartościowe teksty, ale tworzone były przed “erą” SEO. Nie należy ich spisywać na straty i wyrzucać do wirtualnego śmietnika. Mogą mieć ogromne znaczenie dla Twoich odbiorców, a dla Ciebie być trampoliną do ich uwagi. Dlatego skorzystaj z pomocy specjalnych narzędzi lub specjalisty od SEO, ustal docelową liczbę znaków, zakres i ilość słów oraz fraz kluczowych, a potem śmiało działaj w oparciu o te wytyczne!

  • Odświeżenie tekstu

Ta metoda sprawdzi się doskonale przy wspomnianych wcześniej tekstach-evergreenach czy też tematach cyklicznych. Mając na swojej stronie dobrą podstawę nie musisz pisać takiej treści od zera. Wystarczy, że zaktualizujesz wybrane akapity, dodasz świeże informacje i usuniesz te, które nie mają już znaczenia. Ty zyskasz czas, a Twoi odbiorcy nowy, wartościowy tekst.

  • Zmiana formatu

Sposób ten wymaga kreatywności i czasu na zastanowienie się, jak jeszcze możesz wykorzystać stworzoną przez siebie treść. A możliwości jest naprawdę wiele. Szczególnie, jeżeli korzystasz z wielu kanałów do komunikacji ze swoimi odbiorcami. Przykład? Załóżmy, że nagrywasz podcast. Z nagrania stwórz transkrypt, który wyślesz to Twoich słuchaczy. Na podstawie podcastu możesz także napisać tekst blogowy, zaplanować cykl postów na social mediach, stworzyć newsletter, a nawet infografikę. Jeśli zdecydujesz się nagrać także obraz, jednocześnie zyskasz gotowy film do wrzucenia na platformę YouTube. W tym wypadku mówić zamiast o “recyklingu” możemy mówić nawet o “upcyklingu”, bo z jednej treści może powstać kilka o równie dobrej lub nawet wyższej jakości.

Wciąż nie wiesz, od czego zacząć i czy recykling treści jest dla Ciebie. Skontaktuj się z nami, a na pewno coś razem wymyślimy. Napisaliśmy też tekst o zasadach tworzenia tekstów na strony www.Autor: Daria


Oceń artykuł:

0

   

Liczba akapitów: 22 • Liczba zdań: 63 • Liczba słów: 745

Tagi:

  • recyklingtreści

  • blog

  • contentmarketing


Bądź pierwszą osobą, która doda komentarz...


animacja blog o copywritingu, tłumaczeniach, seo, stronach internetowych, e-commerce, marketplace

Przeczytaj więcej:

Podcast “Człowiek 2040” Poprzednio polecaliśmy Wam konto o trendach. Można powiedzieć, że ten podcast w jakimś stopniu się z nimi łączy. To kilkanaście fascynujących odcinków, w których spekuluje się, a właściwie przewiduje, jak będzie wyglądała nasza rzeczywistość za te niecałe 20 lat. Jeśli interesują Was nowe technologie to to jest obowiązkowa pozycja na Waszej liście. #DIGITALKS Kolejny…

Czytaj dalej...

facebook twitter linkedin pinterest 

Obecnie wiedza jest na wyciągnięcie ręki. Nasze social media codziennie zalewają dziesiątki nowych artykułów, postów, stories z newsami i branżowymi refleksjami. Te uzupełniają książki marketingowych (i nie tylko) ekspertów. Jakie pozycje stoją na naszych półkach i jakich twórców ostatnio odwiedzamy najczęściej? Poznajcie część naszych inspiracji. Janina Bąk “Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile…

Czytaj dalej...

facebook twitter linkedin pinterest 

Pewien profesor po skończonym wykładzie spotkał swojego znajomego po fachu. Na pytanie, jak mu poszedł wykład, odpowiedział: “Świetnie! Nic nie zrozumieli”. Można odnieść wrażenie, że podobne założenie mieli (lub nadal mają) twórcy pism urzędowych, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Pisane trudnym, zawiłym językiem sprawiają, że na widok koperty z odpowiednim stemplem niejednemu z nas…

Czytaj dalej...

facebook twitter linkedin pinterest 

Słowa zmieniające rzeczywistość 900 milionów dolarów. Taką kwotę przez pomyłkę przelał bank Citi wierzycielom. Powód? Zbyt skomplikowany i nieintuicyjny interfejs, który wprowadził w błąd pracowników banku. Prawdopodobnie jasno opisane i wyjaśnione okna formularza oszczędziłyby wielu nerwów i…. 500 milionów dolarów. Resztę tej kwoty, w wyniku dobrej woli wierzycieli, udało się odzyskać. Przyrost…

Czytaj dalej...

facebook twitter linkedin pinterest 


wróć na bloga

wróć na stronę

skontaktuj się z nami